Sagatavoti grozījumi Publisko iepirkumu likumā (PIL), kas nosaka pasūtītāja aktīvu lomu interešu konflikta identificēšanā.
Šobrīd PIL tieši nenosaka uzņēmuma, kurš rīko iepirkumu, jeb pasūtītāja atbildību par interešu konflikta identificēšanu. Tas nozīmē, ka lielākajā daļā gadījumu pasūtītāji interešu konflikta identificēšanai paļaujas tikai uz apliecinājumiem par neieinteresētību.
Likuma grozījumos noteikts, ka iepirkuma komisijas priekšsēdētājs nodrošina pasākumu veikšanu, lai pārliecinātos, ka iepirkuma procedūras dokumentu sagatavotājs (pasūtītāja amatpersona vai darbinieks), iepirkuma komisijas locekļi, sekretārs un eksperti nepārstāv kandidātu vai pretendentu intereses vai nav saistīti ar kandidātu vai pretendentu. Gadījumos, kad tiek konstatēts, ka iepirkuma procedūras dokumentu sagatavotājs (pasūtītāja amatpersona vai darbinieks), iepirkuma komisijas loceklis, sekretārs vai eksperts pārstāv kandidāta vai pretendenta intereses vai ir saistīts ar to, iepirkuma komisijas priekšsēdētājs veic pasākumus, lai šī situācija tiktu novērsta.
Ar šādiem grozījumiem ir plānots nodrošināt, ka iepirkumā tiek veikti pasākumi, lai pārvaldītu interešu konflikta riskus ar mērķi jau savlaicīgi tos identificēt un labot, maksimāli izvairoties no negatīvām sekām, kas varētu rasties vēlāk neatklātu interešu konfliktu dēļ.
Savukārt, lai atvieglotu informācijas iegūšanu minēto pārbaužu veikšanai, tiek plānots papildināt likumu ar noteikumiem, kas ļauj iegūt informāciju par komisijas dalībniekiem, lai pārliecinātos, vai viņi nav saistīti ar iepirkuma pretendentiem. Elektroniskajā iepirkumu sistēmā (EIS) tiks nodrošināts risinājums, ar kura starpniecību e-izziņu formā būs iespējams iegūt informāciju par iepirkuma procedūras dokumentu sagatavotāja (pasūtītāja amatpersonas vai darbinieka), iepirkuma komisijas locekļa, sekretāra un eksperta saistību ar kandidātu vai pretendentu. EIS tiks iestrādāti kontroles algoritmi, sinhronizējot datus no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Fizisko personu reģistra (dati par fiziskajām personām un to radiniekiem), Uzņēmumu reģistra (juridisko un fizisko personu dati) un VID (dati par fizisko personu darba vietām).
Grozījumos noteikts, ka pasūtītājam ir tiesības iegūt un apstrādāt fizisko personu datus, lai pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras dalībnieki nav saistīti ar pretendentiem vai kandidātiem.
Vienlaikus grozījumos tiek precizēts likumā noteiktais radinieku loka uzskaitījums, papildinot, ka radinieki ir arī personas, ar kurām ir reģistrēta partnerība, kā noteikts jaunajos grozījumos Fizisko personu reģistra likumā, kas stājās spēkā 2024.gada 1.jūlijā.
Grozījumi PIL ir izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē, tie vēl būs jāskata Ministru kabinetā un jāpieņem Saeimai.